Ailevi Problemler Nasıl Çözülmeli ? 4

Ailevi Problemler Nasıl Çözülmeli ? 4

Ailevi Problemler Nasıl Çözülmeli ? 4 Yazı dizimizde mutlu bir aile hayatı sürmeniz için size yardımcı olacak Fikirler veriyoruz. Ailevi Problemler Nasıl Çözülmeli ? 4, konusunu okumadan 3, 2, 1 yazı dizilerimizide okumanızı öneririz

Sınırları Belirlemek

 •  Eğer aile üyeleri size zarar verip hayatınızda sürekli bir drama yaşamanıza neden oluyorsa, araya sınır koymakta hiçbir sakınca yok. Aslında bu yapılacak sağlıklı bir davranış olur.
 • Kendinize soracağınız soru bu aile üyesinin sizin hayatınıza olumsuzluklar getirip getirmediği, sizi duygusal olarak sömürüp sömürmediği, mali olarak yıpratıp yıpratmadığı ve sizi çökertip çökertmediğidir.
 • Kendinizi korumak için sınırlar çizme hakkınız vardır. Mesela, bu olumsuz kişileri aile birlikteliklerinde hala görüyorsunuzdur ve tabii ki saygıyla davranıyorsunuz. Ancak muhtemelen çok sık görüşmemeye ve borç vermemeye karar vermişsinizdir. Bu en doğal hakkınız.
 • O kişiye çizdiğiniz sınırları sıcak ve sevecen bir tonda anlatın. Ancak karalı olun.
 • Ne zaman geri adım atacağınızı bilin

Bazen çözülemeyecek ailevi sorunlar vardır. Bazılarını çözmek çok zaman alır.  Şimdilik o kişiyi hayatınızdan çıkarmanın sağlıklı bir yol olduğunu her ne kadar üzücü de olsa kabul etmelisiniz.

 • Bazen aileden birisinin kaybı için üzülmek ya da ailenizin sizin kimliğinizi kabullenmekte zorlanması çözümsüzlük olarak karşımıza çıkar. Artık  ailenizle iletişim kurmak için elinizden geleni  yaptığınızı kabul edin. Bundan sonra kendi hayatınızı yaşamalısınız.
 • Bu tür durumlar yoğunlukla kişisel olsa da , eğer ailevi sorunda fiziksel ve cinsel mağduriyet varsa en iyisi o kişiyi hayatınızdan çıkarmak. Bu tür mağduriyetler asla hoş görülmemeli. Bu tacizler yetkili makamlara hemen bildirilmeli.
 • Madde bağımlılıkları da hayatınızı etkileyen ciddi sorunlardandır. Bir kişiye yardım etmek istersiniz ancak sizi reddetmeye devam ederse onu aklınızdan çıkarmanız gerekir.

-Uzman yardımı almak

Bu herkes için değil tabii ki, ama bazı aile sorunları o kadar derinden etkiler ve zehirler ki ancak profesyonel bir yardımla çözülebilir. Hiçbir çabanız işe yaramadıysa denemeye değer bir çözümdür ve kesinlikle bunda çekinecek, utanacak bir durum yoktur.

 • Sorunlu olan kişi danışmana gitmeyi kabul etmezse, siz kendiniz de gidebilirsiniz. Profesyonel bir terapist sorunu nasıl ele alacağınız konusunda yardımcı olabilir. Bu konuda kitaplar okumak da ayrıca yararlı olur.
 • Eğer sorun akıl hastalığı ya da madde bağımlılığı gibi sorunlarsa en iyi yol profesyonel yardımdır. Bazı sorunlar sizin çözemeyeceğiniz kadar karmaşıktır.
 • Bir danışman sadece tarafsız ve objektif olarak da sorunları çözmenize yardımcı olur. Size aklınıza gelmeyen öneriler sunabilir. Bazı bakış açılarını sorunla iç içe olduğunuz için siz göremeyebilirsiniz ama danışman size gösterir.

Yazar: perizathoca

2 thoughts on “Ailevi Problemler Nasıl Çözülmeli ? 4

  onurhoca

  (Ekim 13, 2017 - 12:28 pm)

  Çok doğru yaklaşımlar gerçekten.

  Safiye

  (Aralık 8, 2017 - 9:36 pm)

  Keske yapabilsek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir