Banka Kartlarının Herkesin Bilmesi Gereken 6 sırrı

Banka Kartlarının Herkesin Bilmesi Gereken  6 sırrı

 

Banka kartlarını gergin kullanılırız. ATM den para çeker, bu paralarla fatura öderiz, evimize alışveriş yaparız ya da  arkadaşlarımıza göndeririz. Bu liste uzayıp gider. Bununla birlikte kartlarla alakalı bilmediğiniz birkaç nokta vardır.

Bright Side size küçük finansal ipuçları verebilecek bu bir kaç sırrı açıklıyor.

 

Banka kartları üzerinde bulunan numaraların anlamları

 

Her banka kartında , bazen 13/19 olabilir, 16 haneli rakamlar bulunur. İlk hane sistem tanımlayıcıdır. (4—visa, 5—MasterCard ). Diğer 5 hane kullanılan bankayı temsil eder. Sadece 6 rakam size kart, sistem ve banka hakkında bilgi verir. Diğer 9 hane ise bankaya fayda sağlar çünkü, kart sahibini tanımlar.

 

Kontrol hanesi ve numaraların sihiri

Kart numarası 9-15 numaraları arasında belirlenir. Kişisel aitlik oluştururlar. Bu 7 numaranın 2 farklı kart üzerinde aynı olması çok çok düşük ihtimaldir, çünkü bu 7 hanenin muhtemel sıralanması yaşayan insan sayısından daha fazladır. Son numara Luhn logaritmasına göre hesaplanmıştır. Bu numaraların manuel olarak yazıldığında oluşabilecek istem dışı hataların oluşumunu engeller.

 

Ultraviyole ışınında banka kartları

Banka kartlarının normal bir paranın korunduğu yolla muhafaza edildiğini çok az insan bilir. Mesela, kartı ışığa tuttuğunuzda filigran su yolu görünebilir. Visa kartlarda “V” ,MasterCard kartlarda “M” ve “C”, Amerikan express kartlarda bir kartal görürsünüz.

 

Kredi kartı mı, hesap kartı mı ?

Bir kart ya hesap ya da  kredi kartıdır. Ana fark ise hesaptaki paranın kime ait olduğuyla ilgilidir. Kredi kartları genelde hesap kartlarına ek olarak verilir. Ama şunu hatırlatmakta fayda var ki banka asla sizin izniniz olmadan size kredi kartı veremez.

 

Açık limit

Açık limit adı verilen bir terim vardır , mevcut limitinizden daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunda hesabınızdan çekilebilir. Bu limit paranızı çektikten hemen sonra ve farklı bir bankadan hesap yenilediğinizde ya da  farklı bir ödeme ortaya çıktığında görünebilir. Bu açık limitle alakalı korkutucu bir gerçek vardır ki , kendi paranız tükendikten hemen sonra kullanılır ve hesaplama sorununuz da yoktur.

Kartın diğer tarafı

Kartların diğer tarafı başka bir güvenlik ölçütüdür. VISA kartlar için CVV kodu , MasterCard için CVC kodu vardır. Her iki kartta da bu kodlar güvenlik için vardır var olan kod kartın size ait olduğunu gösterir.

CVV kodu kartınız olmadan para transferi yapmanızı sağlar. Mesela online ödeme yaparken. Bu kodu kullanarak uzaktan para transfer edebilirsiniz. Aynı pin kodu gibi hiç kimseye göstermemeli ya da söylememelisiniz özellikle size soran birine.

 

Banka kartları için güvenlik kuralları

#Eğer internet üzerinden bir şeyler satın alıyorsanız sadece güvenilir siteleri tercih edin. Sitenin finansal işlemler için https Protokolü kullanıp kullanmadığını kontrol edin.

 

#Kart bilgilerinizi gizli tutun. Bu hem PİN hem de CVV kodu için geçerli. Unutmayın kart bilgilerinin ele geçirilmesi için birkaç saniye yeterlidir. O yüzden kafe ya da restoranlarda bile kartınızı kimsenin almasına müsaade etmeyin.

#Atm den para çekmeniz gerekirse güvenlik kurallarına uyun. Atm ye gittiğini zzaman fazladan kamera ya da tuş takımında farklı bir şey olup olmadığını kontrol edin.

# Kartınızı kaybedersiniz ya da çaldırırsanız hemen kartınızı bloke etmek için bankayı arayın. Kart bilgilerinizin birinin eline geçtiğinden şüphelenirseniz hemen bankayı konuyla ilgili bilgilendirin.

#Bankayı aramak için çekinmeyin. Çoğu banka 7/24 destek sunar. Kartınızla ilgili bilgi almak ya da soru sormak için çağrı merkezini arayabilir ya da mail atabilirsiniz.

Yazar: perizathoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir