Başarılı Olmak İstiyorsanız Şu 10 Engelden Kurtulun

Başarılı Olmak İstiyorsanız Şu 10 Engelden Kurtulun

Bir işe odaklandığımız zaman çevremizde mutlaka dikkatimizi dağıtan şeyler olacaktır. Bu gibi dikkatimizin dağılma süreci aslında hedeflediğimiz alandan başka alanlara kaymak ve asıl amacı unutmak demektir. Başarı her birey için farklı anlamlar içerir; tıpkı güzelliğin bakan gözde var olması gibi. Başarının ne olduğuna karar vermek tamamen size ait. John Di Limme, motivasyon koçu ve yazar diyor ki: Bir insan hayatının anlamı konusunda sağduyuya sahip değilse hayattan zevk almaktan da uzaktır. Misalistersen  sitesi olarak Bornrealist.com sitesinden bizi amacımızdan uzaklaştıran şeyleri maddeledik.

1-Amaçsız hayat

Hayatta hedeflerinizi ve hayallerinizi belirlemek sizin sorumluluğunuzda. Eğer hedefleriniz çok uçuk hedeflerse ve siz hala amaçsız yaşamaya devam ediyorsanız bu hedefleri gerçekleştirmenin de size faydası olmayacak. Burada en önemli nokta yapabileceğinizin en iyisini hedeflemek. Hırs ve amaç olmadan ya da topluma bir faydanız olmadan öylesine sürdürülen bir hayat hayat değildir.

2-Herşeyin kolayına kaçmak

Şu bir gerçek ki başarılı insanlar hiçbir zaman işin kolayına kaçanlar olmamıştır. Öylesine bir yaşam sizi başarıya götürmez. Zaman zaman kendinizi ispatlamak zorunda kalabilirsiniz. Kendinizi zorlayın ve sınırlarınızı aşın. En üst potansiyelinize ulaşmayı ve hatta onu da geçmeyi hedefleyin.

3-Başarısızlık korkusu

Asla başarısızlıktan korkmamalısınız. Tam aksi bunu gülerek karşılamalısınız. Başarılıyken hep en iyisini yapmakta olduğunuzu düşünürsünüz. Başarısız olunca bu hiç bir zaman sizin kişi olarak eseriniz olmaz.  Başarısızlığı her zaman bir fırsat olarak görün, korkulacak bir şey olarak değil. Başarısızlıklar her zaman bizi bir adım öteye götürecek derslerdir.

4-Olumsuzluklara odaklanmak

Hayatta kontrol edemediğmiz olumsuz anlar hep olmuştur. Unutmayın ki olumlu bakarak yaşamak becerisine sahipsiniz. Eğer başarılı olmak istiyorsanız hep olumluya konsantre olun. Aksi takdirde  asla tatmin olmayacaksınız çünkü hayatın hep kötü tarafına odaklanmış olacaksınız.

5-Asılsız bahaneler

İstediğinizi elde edemediniz diye başkalarını suçlamaktan vazgeçin. Hatalarınızın sorumluluğunu üstünüze almaktan kaçmayı bırakın artık. Yaptığınız hataların sorumluluğu size ait. Kendi hatalarınızı ve kendi seçimlerinizi siz yaparsınız. Başarılı insanlar başkalarını suçlamaz. Başaramadığınız zaman bahaneler aramaktan vazgeçin

6-Televizyon

Günlük hayatta televizyon çok büyük bir oyalayıcı. Çok televizyon izlemek hayallerinizi hep hayal aleminde yaşamanıza neden olur ve sizi gerçekler dünyasından uzaklaştırır. Sizin başarıya gidecek yolda çalışmanıza engel olur.

7-Sosyal medya

Sosyal medya günlük hayatımızın önemli bir bölümünü kaplamaktadır. Her ne kadar uzun yıllar birbirini görmemiş aile üyelerini, arkadaşları bir araya getirse de aslında çok büyük bir engel başarı yolunda.  Sosyal medya sizi engellemeden 10 dakikadan fazla işinize odaklanmanız mümkün değil. Öyle bir kültür yerleşti ki hayatımıza sosyal medya paylaşımlarımıza hemen insanlar tepki versin istiyoruz. Birisi size elektronik posta gönderse ve siz 10 dakika içinde cevap vermeseniz hemen hakkınızda endişelenmeye başlıyorlar. Günde kaç kere elektronik postalarınızı kontrol ediyorsunuz? Daima açık mı postalarınız? Aslında bu postaların çoğu, zaman harcamaktan başka bir şey değil.

8-Oyunlar

Binlerce oyun bir çok insanın hayatında başarı yolunda büyük bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Bağımlılık yaratan bu oyunlar, kişileri öyle hale getiriyor ki oyun oynamaktan başka bir şey düşünemez oluyor.

9-Yanlış arkadaşlar

Arkadaşlarınız çok iyi arkadaş olmadıkları sürece o kadar iyi niyetlerine karşın sizi çalışmaktan alıkoyarlar. Hayatın zor bir sürecine girdiğiniz zaman doğru insanların sizi kuşatması çok ciddi önem arz eder. Bir diğer önem arz eden durum da sizin yanlış insanları hayatınızdan çıkarmanız.

10-Yanlış düşünceler

Kaderiniz elinizde ancak başarılı olup olmayacağınızı belirleyen en önemli etken nedir? Tabii ki odaklanmak. Ya siz zihninizi kontrol edersiniz ya da zihniniz sizi. Ben yeterince iyi değilim. Ben ezik bir insanım. Hep kaybetmeye mahkumum.  Bu düşünceler varsa bilin ki zihniniz sizi kontrol altına almış. Ben güçlüyüm, kendime güveniyorum, disiplinliyim. Kazanıyorum. Başarıyı ve hayatın sunduğu en güzel şeyleri hak ediyorum. Eğer bu düşünceler varsa siz zihninizi kontrol ediyorsunuz.

Yazar: perizathoca

1 thought on “Başarılı Olmak İstiyorsanız Şu 10 Engelden Kurtulun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir