TT Ads

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ öğrenimi isimli yazımda sizlere bilgisayar bilimleri öğrenirken nasıl bir yol izlenebileceğinden ve çocuklar için bilgisayar bilimlerinden bahsedeceğim.

BİLGİSAYARLARLA YAPILABİLEN İŞLEMLER

Bilgisayarlar ile yapılan işlemler günümüz insanının kullanım tarzı göz önüne alındığında; yazma ve kodlama olarak ikiye ayrılabilir.

Bir bilgisayar sahibi (günümüzde bilgisayar kullanımı çoğunlukla mobile kaymış olsa da) bilgisayarında çoğunlukla ya ofis programları yardımı ile sözel, matematiksel, görsel vb. işlemler yapmasına yazma olarak adlandırabiliriz. Kodlama ise bu basamağı geçmiş yada en akıllıcası bu basamakta fazla oyalanmamış insanların yaptığı şeylerdendir. Peki kodlama nedir. Hangi basamaklarla ve ne gibi bir süreç takip edilerek yapılmalıdır…

Kodlama, bir oyunun çalışmasından tutunda, bir internet sitesinin arka yüzü, bir videonun ayarları olabileceği gibi çevrim içi ve çevrimdışı yazılımların çalışmasını sağlayan algoritmaların bütünleşmiş halleridir. Gördüğünüz gibi hayatımızı kuşatan bu araçlar; örneğin çocuğumuzun bilgisayar oyunu, bilgi aldığımız internet siteleri, işimizi yada öğrenmemizi kolaylaştıran yazılımlar, bizi eğlendiren videolar hepsi kodlama sayesinde gerçekleşir.

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ NE KADAR ÖNEMLİ

Kodlama eğitimini, işin önemini anlamış ülkeler bu alana büyük yatırımlar yapmaktadır zannımca. Bizim ülkemizde de aydın ve zihni açık öğretmen ve eğitmenler her kademede kodlama öğretimini büyük haz duyarak öğrencilerine öğretmektedir. Bu arada ne mutlu bu alanda bilinçli olan ve eğitimcilere yakın bir şeyler bilen ailelere.

Neden derseniz; çağımızda gerçekleşen dijitalleşme asla önü alınamaz ve alınması da gereksizdir. Çünkü bu bir akarsu misali, önüne baraj koysanız da o akarsu mutlaka akacaktır.

Şimdi gelelim çocuklarımıza bilgisayar kullanımını onlara yasak koymadan nasıl faydalı hale getirebileceğimize. Bende bir baba olduğum için kendi deneyimlerimden ve aldığım, edindiğim bilgilerden yola çıkarak yazıma devam ediyorum. Şimdi çocuğumuz ola ki bir oyunu çok sevdi. İlk yapmamız gereken bu oyunun “pegi” değeridir. Yani yaş sınırıdır. Çocuğumuzun yaşına uygun oyun oynamasını bir şekilde sağlamak birinci görevimiz. Ondan sonra çocuğumuzun oynadığı oyunu bizimde keşfetmemiz gerekir. Bu oyun belki çocuğun matematiksel becerilerini geliştirebilir seviyede de olabilir. Genel kültürünü de artırabilir. Fakat güvenilir bir dağıtımcı tarafından sağlanan oyunlar olursa yasak koymaktansa rehber öğretmeninden de yardım alınarak gerekli yaklaşımlar sağlanıp oyundan edinebileceği bilgilerle birlikte derslerinin aksamaması için oyun oynaması çocuğun ruhuna işlenerek en az seviyede tutturulabilir.

Örneğin bir defasında ben oğluma çok sevdiği oyunu beraber oynamayı önerdim ve o oyunun kitabını ona hediye ettim ve oğlum artık o oyundan oynamayı istememeye başladı. Buda biraz daha derslerine yönelmesine sebep oldu. Sonuçta bende mutlu oldum. 🙂

Kodlama, daha doğrusu bilgisayar bilimleri önümüzdeki çağın en önemli gelir kaynağı ve meslek statülerinden biri olacağı için, çocuklarımıza mit.edu nun scratch uygulaması ile birlikte okullarda da desteklenen code.org. sitesinin çocuklara bilgisayar bilimlerini sevdirerek öğreten öğretilerini onunla birlikte takip edebiliriz. Code.org ve mit.edu nun scratch programı şimdilik yeterli gibi bu yaş için. Fakat gerek code.og sitesinde gerek scratch ta olsun belli yaş önerileri vardır. Örneğin scratch 8-16 yaş grubuna uygun, 8 yaş altı aile gözetimde öğretilmeli. Yoksa çocuğa çok ağır gelebilir. 16 yaş üstü kişilerde scratch ta çalışıp oynamaktadır. Bu onlar için bir hobi görevi görmektedir.

Şimdilik yazımı burada bırakıp, büyüklerinde bir boş zaman hobisi olarak ilk önce html, css ve javascriptle başlayıp eğer devam etmek isterlerse, php, pyhton vb. bilgisayar bilimlerini öğrenmeleri hem iş yerinde onlara daha iyi bir kariyer sağlar vede büyük bir ihtimalle gelir düzeyleri yükselir.

 

 

TT Ads

2 comments

 • ilhan Akman
  ilhan Akman
  Reply

  yazı içeriği güzel ….ama yazı karakaterlerinden midir bilemiyorum okumak çok zor. İşte burda yazarken de bazı karakterler koyu renk çıkıyor örnk: İaaaaşaaaağaaaa 🙂

  • onurhoca
   onurhoca
   Reply

   Temayı yenieyeceğiz. Yeni güzel bir görünümle yeniden değerli okuyucularımızla olacağız. Teşekkürler yorum için

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.