“BMW” NİN KISA TARİHİ

“BMW” NİN KISA TARİHİ

 

“BMW”’nin bir uçak firması olarak işe başladığını biliyor muydunuz?

 

Lüks arabalar, yüksek performanslı arabalar, iyi yapılmış arabalar; bunlar Bavreya Motor Works’e (Bavyera Almanya’nın güneydoğusunda bir eyaletir) yani öz Türkçe ile Bavreya Motor İşleri’ne yapılan övgülerdir. (BMW-Bavarian Motor Works). Bu Almanya kökenli şirket süper derece sürüş zevki sunan lüks araba ve spor maksatlı araçları ile dünyanın en ünlü araç üreticilerinden biridir.

 

Bir Uçak Üretim Şirketi

 

Şirket 1900’de Münih’te bir uçak üreticisi olarak işe başladı. İlk arzuları şirketin logosunda halen mevcuttur. Beyaz pervane bıçağı mavi göklere doğru olan logosu Almanya’nın Bavreya eyaletinin mavi ve beyaz  damalı bayrağına da bir atıftır.

 

Karl Friedrich Rapp eski bir Alman uçak şirketinin yöneticisi olan bir mühendis idi. O uçak üretimi  ile iş hayatına başladı. Onun şirketi Rapp Motoren Werke olarak biliniyor du ve Bavreya’nın başkenti olan Münih’in bir varoş mahallesinde bulunuyordu. Yer seçimi yakınında bulunan Gustov Otto uçak şirketinden etkinlendi.

 

Rapp’in motorları başarılı idi, fakat şirketini çalışkan tutmak ve daha fazla iş için dört elle çalışmaya devam etti. 1916’da, o yükselen ihtiyaca yetecek kadar üretemeyeceğini düşünen ve aynı zamanda çok sayıda V12 uçak motoru üreten  Auston Daimler ile bir anlaşmayla işi garantiye alır. Rapp şirketinin genişlemesin destekçi bir finansör aramıştır ve Mart 1916’da Rapp Motoren Werke, Bayerische Motoren Werke olarak isim değiştirmiştir. Bundan sonra ise BMW oluşturulmuştur.

 

Bir yıl içinde, nasıl olduysa Rapp bazı problemlerle karşılaşır. Şirketini çok hızlı genişletmişti. Rapp sonunda şirketi bıraktı ve endüstriyel iş adamı Franz Josef Popp onun yerini aldı  Bugünkü BMW nin oluşumunu sağlayan Popp’dur.

 

1928 Otomobilin Üretimi“BMW” NİN KISA TARİHİ

 

BMW’nin otomobil üretimine Dixi ile neredeyse yeni başladığı yıldı 1928. Araba popüler oldu ve başarısı yılgınlık havasını yenmeye gerçekten yardım etti. BMW’nin en iyi bilinen 2. Dünya savaşı öncesi aracı, 1936 ve 1940 arasındaki motor yarış turlarında 120’nin üzerinde zafer kazanan 2 kişilik üstü açık Tip 328 idi (Type 328) Savaş sonrası BMW arabaları ralli ve bayır tırmanma yarışlarında  bir çok yarış kazanarak geleneğini  sürdürdü .

 

  1. Dünya savaşı Sonrası Başarısı

 

Savaştan hemen sonra, Almanya ve Avrupa’nin genelinde olduğu gibi BMW zor günler yaşıyordu. Birkaç yıl boyunca Almanya tarafında savaşa katkıda bulunduğu için şirkete hiçbir şey üretmesine izin verilmeyerek ceza verildi.

 

1950 lilerin başlarında, Dünya’nın ilk hafif alaşımlı jantı olan V8 ile güçlendirilmiş BMW 501 ve takip eden BMW 502 ile yeniden işe koyuldu. Bu, BMW’nin gelişen yeni teknolojiye devam eden bağlılığının bir göstergesi idi.

 

Isetta isimli küçük 2 oturaklı araba on yılda BMW’nin en çok satan küçük arabası oldu. Bu araç 12-13 beygir gücü motorla güçlendirilmişti. 1950’lerin ortaları 507 spor arabalarının sahneye çıkışını da ayrıca gördü.

 

1960’larda, BMW satışları birazda bir spor  sedan aile  arabası olan 1500’ün yoğun populeritesi sayesinde iyice arttı.

 

1970’lerde BMW kendisini tam teşekküllü bir otomobil firması olarak yeniden kurdu. Fakat o aynı zamanda turbo dolum ve ileri araç elektronikleri gibi bir çok  ortaya yeni çıkan teknolojiler de i̇lk sırada idi. Bu önde giden otomobil performans teknolojisi ve kalitesi bakımından ün kazandırdı.

 

Bu aynı zamanda hem spor  arabayı isteyen müşterilerin tedarikçisi olarak Kuzey Amerika’daki BMW nin kurulduğu yıllardır.

 

1990’lı yıllar BMW’nin  Mini ve Rolce Royce araçlarını içine alarak şirketini genişlettiği yıllardır. BMW aynı zamanda 1920’lerden beri yaptığı gibi motorsikletler üretmeye devam etmektedir.

 

Auto yapımcıların ünlü reklam sloganı herbir aracını harika sürüş makinaları ile reklamını yapmaktadır. Son 10 yıllarda BMW’ler performans ve lüks bakımından harika ürünler vermektedir. Otomobil firması bir dolu aracıyla temel bir karakteristik göstermektedir. Bu, sürücüleri yola yapışık parlak sürüşler yakalamasını sağlamaktır.

 

İLGİLİ BAĞLATILAR

BMW Modelleri

100 yıllık BMW tarihinin dönüm noktaları

 

BMW’nin İzlenme Rekorları Kıran Reklam Fİlmi

 

 

 

 

 

Yazar: onurhoca

idealist bir dil öğretmeni

2 thoughts on ““BMW” NİN KISA TARİHİ

    perizathoca

    (Ekim 3, 2017 - 9:33 am)

    bir gün bir BMW ‘m olacak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir