Çocuklarınız 10 Yaşına Gelmeden Öğretebileceğiniz 10 Önemli Bilgi

[cs_content][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][x_creative_cta padding=”25px 25px 25px 25px” text=”ÇOCUKLARINIZ 10 YAŞINA GELMEDEN <br>ÖĞRETEBİLECEĞİNİZ 10 ÖNEMLİ BİLGİ” font_size=”24px” image=”https://misalistersen.com/wp-content/uploads/2017/09/bg-donation-child.jpg” image_width=”100px” animation=”slide-top” link=”#” color=”” bg_color=”” bg_color_hover=””][x_columnize]

10Hem kızlara hem erkeklere saygı göstermelisin . Onlar eşittir

Başkalarına saygı göstermek çocuklarımızın mutlaka öğrenmesi gereken bir özellik, cinsiyete ve yaşa bakmadan herkese saygı göstermek.

 

9- Hata yapmaktan korkma

Hatalardan öğrenmek çok nadir bulunan bir beceridir. Başarısızlıklardan öğrenmek hayatımızda aslında en olması gereken özellik. Çocuğunuz kaybetmekten ya da hata yapmaktan korkmasın

 

8- Bilgi, notlardan daha önemlidir

Bazı aileler çocuklarının okul notları kendi beklentilerini karşılamadığı zaman çok fazla sinirlenebiliyorlar. Ancak iyi bir not her zaman iyi bir bilginin göstergesi değildir. Çocuğunuza bilginin derste alınan nottan daha önemli olduğunu söyleyin

 

7- Anne ve babanız sizin düşmanınız değil. Onlardan her zaman yardım alabilirsiniz.

Çocuğunuzla arkadaş olmak kolay bir mesele değil, özellikle kendi arkadaşları varsa. Çok zorlayıcı olmayın. Sadece size güvenmesini sağlayın ve bağırmaktan ve uzun uzun konferans vermekten kaçının.

 

6- Kendini savunmaya her zaman hazır olsun

Bazı aileler öğretmenlere ve diğer insanlara çocuklarına gösterdikleri saygıdan  çok daha fazla saygı gösterip değer verirler. Bu da çocuklarda gelecekte güvensizlik ve kendini ezdirme güdüsüne yol açar. Çocuğunuza saygının çok önemli olduğunu anlatın ve kendini ifade etmenin de çok önemli bir özellik  olduğunu söyleyin.

 

 

 [/x_columnize][x_blockquote cite=”Goethe/ Alman Filozof” type=”center”]Öğretmek Çok Şey Yapar, Fakat Cesaret Vermek Her şeyi yapar.[/x_blockquote][x_columnize class=”man”]

 5-  Sadece onay almak için sevmediğin bir şeyi yapmak zorunda değilsin

Çocuklar arkadaşlar arasında popüler olmaya çok önem verirler ve popüler olmak için ellerinden geleni yaparlar. Kendiniz rol model olarak çocuğunuza dürüst ve saygın olmanın başkaları onaylasın diye inançlarından vazgeçmekten daha önemli ve değerli olduğunu vurgulayın.

 

4- Anlamadığın zaman sorabilirsin

Soru sormak kesinlikle çok normal bir davranış. Anlamış gibi görünmektense soru sormanın daha iyi olduğunu öğretin. Çocukluk devri bu davranışı kazanmanın en iyi zamanıdır.

 

 

 

3- Kendini iyi hissetmediğin zaman öğretmenine söyle

Bir çocuk hiçbir zaman sağlık, sorunlarıyla ilgli konuşmaktan korkmamalı. Sağlık okul notlarından ve öğretmenin kızgınlığından her zaman daha önemlidir. Çocuğunuzun bunu bildiğinden emin olun.

 

 

2- Doğal çevreye saygı göstermek

Ne sıklıkla kirli sokaklar ve zarar görmüş bitkilerden şikayet ettiğimizi düşünün. Doğaya saygı evde başlar. Kendinizden başlayın ve bu niteliği çocuğunuza yerleştirin. Bu durumda iyi bir sonuç kaçınılmaz olacaktır.

 

1-Hayır demeyi öğrenmek

Çocuğunuza yetişkinlere, öğretmenlere ve hatta size hayır demesini öğretin. Güçlü bir kişilik yetiştirmek istiyorsunuz, her emre uyan bir koyun değil. Hayatta hayır diyebilmek bir çok sorunu çözen pratik ve çok faydalı bir beceridir.

 

[/x_columnize][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][x_share title=”Paylaşın:)” share_title=”” facebook=”true” twitter=”true” google_plus=”true” linkedin=”true” pinterest=”true” reddit=”true” email=”true” email_subject=”Paylaşın:)”][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][x_author title=”About the Author” author_id=””][/cs_column][/cs_row][/cs_section][/cs_content]

Yazar: perizathoca

3 thoughts on “Çocuklarınız 10 Yaşına Gelmeden Öğretebileceğiniz 10 Önemli Bilgi

  Onur

  (Eylül 21, 2017 - 4:53 pm)

  Evet, bende bu konuda bir çok kaynak okudum. Örneğin çocuklar 2-3 yaşlarında bir yerlere tırmanırlar. Batılılar bırak düşe kalka öğrensin der. Doğu kültürü ise hemen alır, başarı kazanma hissinide engeller böylece. Bizim Anadolu pedagojisinde yapabileceğimiz hem çocuğu koruyup düşmesini engellemek, böylece ona olan şefkatimizi gösterip, hemde zafer kazanmasına biraz kendi desteğimiz bile olabilir, izin vermek. Bu bir misal:)) Daha çok var.

  perizathoca

  (Eylül 21, 2017 - 6:24 pm)

  çocuk yetiştirmek hiç kolay değil daha sonradan pişman olmamak için en başta çok dikkat etmek lazım. Çocuklarımız hayatımız

   Onur

   (Eylül 21, 2017 - 10:14 pm)

   Kesinlikle katılıyorum, Perizat hocam, hatta doğurganlıkla zeka arasında ters bir orantı olduğunuda bir yerden okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir