Hakkında Yanıldığımız 6 Tarihsel Gerçek

Hakkında Yanıldığımız 6 Tarihsel Gerçek

 

Bilgi çağında yaşıyoruz ve her gün  eski inançlarımızın yerine geçen yeni gerçekler öğreniyoruz.

Sizin için BrightSide sitesinden okul zamanlarımızdan beri gerçek olduğunu öğrendiğimiz fakat asılsız çıkan gerçekleri derledik.

1)Napolyon ve Sphinx’in Burnu

Napolyon ve Sphinx’in Burnu

Giza’daki Sphinx burnunun olmamasıyla tanınır. Efsanenin buyurduğuna göre Napolyonun ordusu 1798’de Türkler ile olan bir savaşta Napolyo’nun ordusu vücudunun bu parçasını yok eder. Danimarkalı Gezgin Frederic Norden’in belirttiğine göre, heykeli 1737’de yapmış bulunarak  bu gerçeği doğrulamaz.

2)Van Gogh ve Kulağı

  1. Van Gogh ve Kulağı

 

Sanatçının kulağını kesmiş olması ve sevgilisine göndermiş olması son derece abartılmıştır. Gerçekte, tüm olan biten onun arkadaşı Paul Gauguin ile olan tartışmasından sonra arkadaşının ona bir jiletle saldırmasıyla gerçekleşir. Tersine bir pişmanlık ile (yada bazı araştırmacıların delilik olarak adlandırdığı) kulağının bir parçasını kesmiştir.

3)Vikingler’in Boynuzlu Başlıkları

Vikingler’in Boynuzlu Başlıkları

 

Biz genelde Vikingleri boynuzlu başlıklarıyla tanırız fakat arkeologlar halen onların kafalarını koruyan başlıklarının ne şekilde olduğunu bilmemektedirler. Böyle başlıklar sadece onların mezarlarında çizili olduğunu ve bilim insanları bunların savaşlardan ziyade dini törenlerde kullanıldığını düşünmekteler. Ek olarak bunlar bronz çağda, Vikingler zamanından da önce kullanıldı.

4)İngiltere’nin Güneyindeki Büyük Taşlardan Oluşan Yapıt (Stonehenge)

Stonehenge Dünya’daki büyük sırlardan birtanesi ve bunun hakkında yeni varsayımlar gün ve gün ortaya çıkmakta. Orjinalinde bugünküne benzer olmamasına rağmen 1901’de Willian Gowland eserin restorasyonu için kendi çalışmasını ortaya koydu. Son resimler gösteriyor ki eser eski zamanlardan çok farklı görünmekte.

5)Amerika’nın Keşfi

Amerika’nın Keşfi

Tarih derslerinden öğrendiğimize göre Amerika Christopher Colombus tarafından 1492’de keşfedildi. Buna rağmen yeni kıtaya ilk seyahat edenler 10. yy. sonlarında Vikinglerdir. Bu aynı zamanda ilk genetik kontağın oluşmasıdır.

 

6. Ossian’ın şiirleri

Ossian’ın Şiirleri

 

 

İskoç şair James McPherson, Gaelic’ten 3. yy’da bir Seltik ozanı olan Ossian’ın şiirlerini tercüme etmesiyle tanınır. Fakat el yazmalarını sunmasının istenmesiyle karşılaştığında, McPherson cevap vermekten kaçmıştır.  El yazmaları halen bulunamamıştır ve şiirlerin bir aldatmaca olduğu düşünülmektedir.

 

Yazar: onurhoca

idealist bir dil öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir