İyi Bir Okuma Serüveni İçin 20 Başlangıç

İYİ BİR OKUMA SERÜVENİ İÇİN 20 BAŞLANGIÇ

Kendinize henüz bir okuma günlüğü oluşturmadınız mı? O zaman haydi hemen “iyi bir okuma serüveni için 20 başlangıç” isimli yazımızdan faydalanın. www.misalistersen.com

 1. kitaplık

   
  1 KLASİKLER

  Her devrin okunması gerekenleri. Başyapıtlar, iyi bir temel için olmazsa olmaz eserlerdir.
   
  2 EN GÜZEL TÜRK MASALLARI-EFLATUN CEM GÜNEY

  “Masal Babası” unvanlı yazarımıza ait bu eser söz varlığımızıkanatlandırıp, hayal dünyamızda seyahat garantisi veriyor.
   
  3 BEŞ ŞEHİR-AHMET HAMDİ TANPINAR

  Beş şehrin tanıtımının edebi bir anlatımla yapıldığı eser, okuyucuyu geçmişe götürüyor.
   
  4 KAYIP ZAMANIN İZİNDE-MARCEL PROUST

  20.yüzyıl edebiyatının başyapıtlarından olan eser için “psikolojik analiz” tabiri çok sığ kalacaktır. İyisi mi okuyalım.☺
   
  5 GENÇ BİR ROMANCININ İTİRAFLARI-UMBERTO ECO

  Umberto Eco’nun romancılığının ipuçlarını okuyucuyla paylaştığı eseri,kaliteli bir okuma yolculuğu düşünenler için oldukça uygun bir eser.
   
  6 BOĞAZİÇİ MEKTUPLARI- ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR

  “Boğaziçi Medeniyeti” ni edebiyatımıza kazandıran yazarın kendi hayatından yola çıkarak yazmış olduğu denemeler okuma yolculuğumuzda bize eşlik ediyor.
   
   
  7 MARTI-JONATHAN LİVİNGSTON

  Kendimizi fark etmek okuma yolculuğumuzun bir parçası olmalı. Bu eser bunun için yazılmış.
   
  8 MİLENA’YA MEKTUPLAR-FRANZ KAFKA

  Bir aşkın kağıtlara dökülerek sanatsal ve edebi değer kazanması tabi ki muhteşem..
   
  9 İNCİ-STEİN BACK

  Toplumların tamamının iyi ve kötü yanları olduğunu bize göstererek,  paranın ve kıskançlık gibi olumsuz duyguların neden olduğu kötülükleri anlatan bir başyapıt.
   
  10 MARTİN EDEN-JACK LONDON

  Eserde yazarın kendisi olduğunu söylediği Martin Eden’in yükselişine şahit oluruz. Fakat Martin Eden hiç de mutlu olmayacaktır.

  11 DA VİNCİ ŞİFRESİ-DAN BROWN

  Bir serinin ilki ve en iyisi diyebileceğimiz roman, eğlenceli bir macera tadında ilerliyor. Profesör gizemi aydınlatabilecek mi merak konusu?
   
  12 KUYUCAKLI YUSUF-SABAHATTİN ALİ

  Yazarın en fazla okunan eserlerinden biridir. Eserde kime güvenip kime güvenmemek gerektiği çok çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.13 ŞEKER PORTAKALI-JOSE MAURA DEVACCANCELOS

  Roman, Zeze’nin yaşadıkları aracılığıyla çocuklara gereken ilginin gösterilmesi gerektiği dersini verir. Çocuk oldukları unutulmamalıdır.14 ÇALIKUŞU-REŞAT NURİ GÜNTEKİN

  İhaneti gururuna yediremeyip Anadolu’ya öğretmenliğe giden Feride’nin hayatı mı desek, büyük bir cesaret örneği gösterip, hiç bilmediği uzak yerlerde görev yapmayı göze alan gözü pek bir İstanbullu kızın yaşadıkları mı desek?İkisi de mümkün.15 HUZUR-AHMET HAMDİ TANPINAR

  Arka planda İstanbul olmak üzere edebiyatımızın bu değerli eserinde roman kahramanı Mümtaz’ın Nuran’a olan aşkı romanın adıyla zıt bir atmosferde anlatılır.

  16 SOL AYAĞIM-CHRİSTY BROWN

  Christy Brown, Dublinli bir ailenin felçli olarak dünyaya gelmiş oğullarıdır.Kitap, annesinin özverisi sayesinde onun başarıya ulaşmasını konu edinen otobiyografik bir romandır.

  17 BÖĞÜRTLEN KIŞI-SARAH JİO

  Bir dedektif romanını andıran konusuyla okuyucuyu sürükleyici bir olay akışının içine çeken kitap, mutlu sonla biterek sonunda bir “ oh” dedirtir.“Böğürtlen Kışı” zamansız yağan kar nedeniyle Mayıs ayı için kullanılmış bir tabirdir.

  18 MATMAZEL NOROLYA’NIN KOLTUĞU-PEYAMİ SAFA

  Romanda dış dünya ve iç dünya karşısında toplumla iç dünyası arasında kalmışaydının olgun bir kişiliğe kavuşması anlatılıyor.

  19 KİTAB-ÜL HİYEL-İHSAN OKTAY ANAR

  Bir efsaneden yola çıkan eserde, insanın doğayı ele geçirme çabasının sonunda ona mutluluk getirmeyeceği tema olarak işleniyor.

  20 EMMA-JANE AUSTEN

  Yazar’ın otuz dokuz yaşında tamamladığı, en sevdiğim eserim dediği roman. Jane Austen, Shakespeare’den sonra en büyük yazar olarak nitelendirilen İngiliz asıllı kadın yazardır.

  oxford classic Emma Jane austen FRT

  oxford classic Emma Jane austen FRT
   
  İlgili Bağlantılar:
  Türkçe yazılmış en iyi 5 roman!
   

   

   
   

[/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/2″ style=”padding: 0px;”][x_share title=”paylaşın” share_title=”” facebook=”true” twitter=”true” google_plus=”true” linkedin=”true” pinterest=”true” reddit=”true” email=”true” email_subject=”Paylaşın”][/cs_column][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/2″ style=”padding: 0px;”][x_author title=”Yazar Hakkında” author_id=”5″][/cs_column][/cs_row][/cs_section][/cs_content]

Yazar: nurtenhoca

7 thoughts on “İyi Bir Okuma Serüveni İçin 20 Başlangıç

  onurhoca

  (Eylül 23, 2017 - 2:24 pm)

  Hemen okumaya başlamayı istedim. Teşekkürler

  Nagihan Tosun

  (Eylül 23, 2017 - 2:32 pm)

  Hepsini okumayı çok isterdim.

  Safiye

  (Eylül 23, 2017 - 7:12 pm)

  Klasikleri okumadan okuma olmaz..hepsini okumasamda bir kismini okudum

  Nagihan

  (Eylül 23, 2017 - 7:30 pm)

  Kesinlikle öyle. Ben de hepsini okumadım ama yeni bir okuma çalışmasına başladım. Şu an Tolstoy’un Diriliş kitabını okuyorum.

  perizathoca

  (Eylül 23, 2017 - 7:36 pm)

  İnternetin hiç olmadığı televizyonun bile akaşm 7 ve gece 11 arası tek bir kanal ile yayınlandığı gençlik yıllarımın en güzel, en zevkli hobisiydi bir yandan müzik dinleyip bir yandan kitap okumak….şu anda bile yerini hiç bir şey dolduramaz.

  onurhoca

  (Eylül 24, 2017 - 12:30 am)

  Televizyonu satıp kitaplar almayı düşündüğüm olmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir