Mali Krizden Çıkmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu

Mali Krizden Çıkmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu

Herkes mali sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Hayatın size karşı adil davranmadığını düşünüyorsanız bilmelisiniz ki bir çokları da aynı yollardan endişe ve stresle geçti. Pek çok  insan mali kriz evrelerini yaşamış ve sıfırdan yeniden başlamıştır hayatına. Nedenleri ne olursa olsun bu gibi krizlerden kurtulma yolları mutlaka vardır ve refaha doğru olan yolculuğunuz sizi yıkımdan kurtaracak  sadece birkaç adımla aşılabilir aslında. Bu yolları sizin için Bornrealist.com sitesinden çevirdik

 

1-Sorunun ne olduğunu belirlemek

Her şeyden önce krizin temelini ortaya çıkarın.  Hangi noktada başladığını bulun ve arkasındaki nedeni keşfedin. Mali sorunlar ilerde karşınıza çıkacak daha büyük sorunların başlangıcı olabilir.  Bu nedenle hiç tereddüt etmeden bu mali sorunun arkasında ki asıl sorunu bulun. Uzun süreli, etkili sonuçlara ulaşmak için problemin kaynağını bulmak çok önemlidir.

2-İnancınızı kaybetmeyin

Asla kendinizden şüphe etmeyin ve umut kesmeyin,  kendinizin kurtarıcısı sizsiniz. Kimse öyle hemen sizi krizden kurtarmaya gelmez. Siz kendinizi toplamak zorundasınız. Kendinizi toplayın, beyninizi olumluya yönlendirerek güçlendirin ve en önemlisi kendinize güvenin. Geçmişi düşünerek zamanınızı israf ederseniz ve geleceğinizi bu şekilde parçalarsanız endişeleriniz içinde boğulup kalacak ve asla toparlanamayacaksınız. Kendinizi harekete hazırlayın ve inancınızı kaybetmeyin.

3-Amacınızı belirleyin

En etkili yol kendinize bir hedef belirlemektir. Kendinize bir amaç belirlerseniz o yönde çalışırsınız. Amacınız açık ve net olmalı ve siz ne olursa olsun amacınıza ulaşacağınıza kendinize söz vermelisiniz. Hedefinize ilerlerken her adımınızı ölçün ve kendinize bir süre verin böylelikle yanlış yola sapmazsınız.

4-Borçlardan kurtulun

Her zaman için söylemek yapmaktan daha kolaydır. Ama hiçbir şey imkansız değildir, önce yüksek faizli  borçlarınızı ödemekle başlayın. Faizleri biriktirmeye başlarsanız asla borçtan kurtulamazsınız. Kredi kartlarınızı zamanında ödeyin ki gecikme faizinden ya da limit aşım ücretlerinden kurtulun. En önemlisi ihtiyaçlarınızı öncelik sırasına koyun ve paranızı dikkatli harcayın. Tek yapacağınız ihtiyaçları sıraya koymak.

5-Zamanınızı boşa harcamaktan vazgeçin

Depresyonda vakit harcayarak ya da öyle böyle oyalanarak vaktinizi boşa harcıyorsanız durumu daha da kötüleştirmekten ve faydalı bir şey ortaya koyamamaktan başka bir şey yapmıyorsunuz demektir. Birçok insan sorunlarını çözmekle hiç ilgisi olmayan etkinliklerle zaman ve enerji harcayarak dikkatlerini dağıtmaya çalışır. Durumu daha da kötüleştiren şeyler yaparak vaktinizi ve enerjinizi harcamaktan vazgeçin artık.

6-Sadece elinizdeki olanakları kullanın

Mali sorunlarınızdan asla kurtulamayacaksınız gibi gelebilir ama aslında kurtulabilirsiniz ve kurtulacaksınız. Bu ipuçlarını iyi takip edin. Evet, normal bir hayat sürmek için yemeğe, barınmaya ve giyeceklere ihtiyacımız var fakat kriz zamanlarında elinizde olanları tüketmeye bakın.  Mutfağa bakın elde kalanlarla yapabileceğinizin en iyisini yapın. Yeni kıyafetlere harcayacağınız masrafı azaltın, şu anda neyiniz varsa onu giyin. Sahip olduklarınızdan azami fayda sağlayın ve tasarruf edin.

7-Sıkıntınızı paylaşın

Stres ve mali krizden kurtulmanın en iyi yolu birisiyle konuşmaktır. Başka birisinin sizin mali işlerinize müdahil olmasını istemiyorsanız o zaman da günlük tutun ya da yazarak beyin fırtınası yapın.  Krizden çıkaracak en iyi muhtemel yolları bulun ve yazın. Bunu yapmak mali olarak sizi rahatlatmasa bile sizi hedefinizden uzaklaştıran stresten kurtulmanızı sağlar.

8-Egzersiz ve meditasyon yapın

Egzersiz yapmak sizi enerjik kılacaktır. Meditasyon ise zihninizi temizler ve olumsuz düşüncelerden sizi kurtarır. Beyninizi sağlıklı tutar ve sizi hedefe doğru yola çıkmak için tetikler.

9-Ekstra gelir kaynakları bulun

Borçlardan kurtulup para  biriktirebilmek için gelir kaynaklarınızı arttırmanız gerekir. Bildiğiniz herhangi bir becerinizi uygulamaya başlayabilirsiniz. Olmazsa yeni bir beceri öğrenmeyi deneyebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak, sizi mali krizden çıkaracak yeni kaynaklar geliştirebilirsiniz.

10-Her zaman olumlu olun

Tutumunuz hep olumlu olursa çok işe yarar. Hatalardan öğrenmek iyi bir şeydir ancak durmadan tekrar etmek sizi hedefinizden uzaklaştırır. Olumlu olun ve kendinizi olumsuzlukların kölesi haline getirmeyin. Bir sonra ne olacağı ile ilgili endişelenmek durumu daha da kötüleştirir.

Yazar: perizathoca

3 thoughts on “Mali Krizden Çıkmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu

  Onur

  (Eylül 30, 2017 - 9:05 am)

  Babamla beraber okuduk. Babam çok beğendi. Babamda teşekkür ediyor

  Perizat

  (Eylül 30, 2017 - 4:21 pm)

  Ne demek. Bu gibi ipuçları aslında çok işimize yarar

  Zeynep Syl

  (Ekim 2, 2017 - 11:47 am)

  Cok yararli bilgiler tesekkurler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir