Sadece Kuzey Kore’de Görebileceğiniz 15 Yasak

Sadece Kuzey Kore’de Görebileceğiniz 15 Yasak

Kuzey Kore hakkında bilgi eksikliğinden dolayı bir sürü efsane ortaya atıldı. Fakat nihayetinde bunların bazılarının doğru olduğu ortaya çıktı. Bu yazıda dünyanın en kapalı ülkesinde uygulanan kısıtlamalara ve yasaklara göz atacağız. Şunu belirtelim ki bunlardan bazıları bizi epey şaşırttı. İşte, Sadece Kuzey Kore’de Görebileceğiniz 15 Yasak

1- Mavi kot pantolon giymek yasağı

Eğer paranız varsa kot giyebilirsiniz ama kumaşının siyah olması gerekiyor çünkü mavi kot pantolon yasak. Kuzey Kore’de mavi kot pantolon emperyalizmin simgesi. Turist iseniz sorun yok, kimse size birşey demez ama Kim II Sung ve Kim Jong II’in anıtını ziyaret ederken değiştirmeniz gerekiyor.

2- İnternete erişim ve wi-fi yok

Evet bilgisayarları ve internetleri var ama ona da internet denebilirse. Kwangmyong adında dahili bir ağ kullanabiliyorlar. Sayıları 1000 ila 5500 arasında olduğu tahmin edilen siteler mevcut. Tüm uluslararası internet siteleri yasak ve çok önemli biri değilseniz asla ziyaret edemiyorsunuz. Yerli işletim sistemlerinin adı Red Star ve son sürümü MacOS X’i anımsatıyor. Bunun sebebini ise Kim Jong-un’un Apple ürünlerine olan düşkünlüğüne bağlıyorlar.

Wi-fi hakkında konuşacak olursak konuşacak birşey yok çünkü wi-fi diye birşey yok. Mobil cihazlarının Kwangmyong’a erişimi bile mümkün değil. Hal böyle olunca Kuzey Kore için Çin’de üretilen tabletlerde wi-fi ya da Bluetooth modülü bulunmuyor. Çünkü bu modüllere gereksinim duyulmuyor.

3-Yabancılar yerel para birimini kullanamıyor

Turistlerin yerel parayı kullanmalarına müsaade edilmiyor. Yabancıların kullanabildiği mağazalarda Euro, Yuan, Güney Kore Wonu hatta ve hatta Amerikan Doları ile ödeme yapılabiliyor. Zaten yerel halkın kullandığı dükkanlardan alışveriş yapmak yasak dahası o tür dükkanlara girmek bile yasak.

4- Kuzey Kore-de gayrimenkul satın alamazsınız

Kuzey Kore’de daireler yasal olarak satılamıyor. Sadece devlet tarafından bu işler düzenlenebiliyor. Rastgele kırsaldan Pyongyang’a taşınamıyorunuz da. Bu ayrıcalığa sadece onurlandırılmak suretiyle erişebiliyorsunuz. Fakat kara borsada illegal olarak bir daire satın alınabiliyor ve bunun için yaklaşık 70.000-90.000 dolar ödemek gerekiyor. Normal bir Koreli’nin resmî olarak ayda 4 dolar kazandığı mülteciler tarafından iddia ediliyor. Bu hesaba göre normal bir vatandaşın ev alabilmesi hayal gibi görünüyor.

5-Araba almak neredeyse imkansız

Kuzey Kore’de araba sahibi olanlar kesinlikle çok zengin ve güçlü kişiler. Bir internet sitesine göre araba sahibi olabilmenin bedeli yaklaşık 40.000 Amerikan Doları. Bırakın arabayı bisiklet alabilmek bile kolay değil. Pyongyang dışında nadiren bisikletle karşılaşabilirsiniz. Bisikletler de aynı arabalar gibi bir plakaya sahip. Aman dikkat eve radar cezası gelmesin.

6- Birkaç yıl öncesine ait gazeteler kütüphanelerde bulunmuyor

 

Kütüphanelerde birkaç yıl önce basılmış gazete bulmak imkansız. İşçi Partisinin söylemleri zaman içinde değişebilir ve sıradan Korelilerin bunu bilmesine gerek yok diye düşünülmüş. Yabancı gazete ve dergileri sormanıza bile gerek yok. Günlük gazeteler sokaklarda ve metro istasyonlarında bulunan özel vitrinlerde sergilendiği için satın almanıza gerek olmuyor.

7- Dini kitaplar almak imkansız

Kuzey Kore 100% laik bir ülke. Din hukuken yasak değil. Dahası Pyongyang’da birkaç dini köy mevcut lakin devlet tarafından sıkı bir şekilde denetim altında.
Diğer taraftan Hristiyanlık resmî ideolojileri olan Juche’ye rakip olarak görüldüğü için pek hoş karşılanmıyor. Ülkede Budist tapınakları da mevcut ama bunlara daha ziyade tarihi ve kültürel bir miras olarak bakılıyor.

8- Yerel hat ile yurtdışını arayamazsınız

Cep telefonları artık çok nadir değiller ama yerli halkın yurtdışını araması hatta ve hatta ülkedeki yabancılarla konuşması bile yasak. Yerel hatlarla sadece ülke içinde aramalar yapılabiliyor.

9- Evde sıcak bir duş alamazsınız

Ülkedeki evlerde sıcak su sistemi olmadığı için haliyle duş da yok. Koreliler genelde banyo ihtiyaçlarını umumi banyolara gidiyorlar. Aynı zamanda evlerde merkezi ısıtma sistemi bulunmuyor. Isınmak için odun kullanıyorlar, başkent Pyongyang’da bile. Bazıları diğer Asya ülkelerinde de kalorifer bulunmadığını düşünebilirler ama diğer ülkeler elektrikli ısıtıcılar kullanabiliyor. Kuzey Kore başkentinde bile elektrik sıkıntısı yaşadığı için elektrikli ısıtıcılar burada kullanılamıyor.

10- Dükkanlarda Coca-Cola yok

2015’e kadar dünyada Coca-Cola’nın yasak olduğu sadece 2 ülke vardı. Bunlar Küba ve Kuzey Kore’ydi. Özgürlükler Adasında en sonunda bu içeceğin satışına izin verildikten sonra, kuzey Kore bu alanda rakipsiz kaldı. Bunun sebebi tabi ki ideolojik.

11- Uluslararası seyahat etmek imkansız

Kuzey Kore sakinleri uluslararası bir uçak bileti alıp yurtdışına tatile gidemiyorlar. Pahalı olduğu için değil yasak olduğu için. Seyahat kısıtlamaları yurtiçinde de uygulanıyor. Başka bir şehirde ya da köyde yaşayan akrabalarınızı ziyaret edebilmek izne tabi. Bazı Koreliler sadece para kazanmak için Çin’e ya da Rusya’ya gidebiliyor.

12- Kuzey Kore’de McDonald’s yok

Ülkede Fast food zinciri restoranların olmadığı ortada. Fakat caddelerde geleneksel mutfak yiyecekleri satan büfeler popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Lezzetli ve aşırı baharatlı bir lahana yemeği olan Kimchi herkesin favorisi.

13- Yabancıların özel izin olmaksızın yerel halk ile konuşması ve fotoğraf çektirmesi yasak

Genel düşüncenin aksine bir Koreli’nin yabancılarla konuştuğu için hapse atıldığı ya da idam edildiği gerçeği yansıtmıyor. Ama bu davranışından dolayı yetkililer tarafından ciddi bir uyarı konuşmasına maruz kalıyor. Bu nedenle eğer biriyle konuşmaya çalışır ya da fotoğraf çekmek isterseniz sizden koşarak uzaklaşacaktır.

Aslında etrafınızdaki hiçbir şeyin fotoğrafınızı çekemiyorsunuz. Yabancılara rehberlik edenler hemen sizi uyarıyor. Özellikle de askeri bölgelerin yani neredeyse her yer yasak demek oluyor.

14- Kafanıza göre saç kestirmek yasak

Berberlerde ve kuaförlerde tavsiye edilen saç kesimlerinin olduğu resimleri görebilirsiniz. En popüler saç stili tabi ki liderleri Kim Yong-un’un stili. Ülkedeki erkeklerin çoğu bu kesimi tercih ediyor. Kadınlarda ise en çok tercih edilen, liderlerinin Koreli kadınlara çok yakıştığını belirtmesi üzerine, çene hizasında biten uzunlukta bir saç kesimi.

15- Kuzey Kore’de radyo ve televizyon

Ülkede şovlar, filmler, oyunlar ve bunun gibi programlar sunan birkaç radyo ve televizyon kanalı mevcut. Tabi ki bu yayınlar oldukça politik, ülkedeki güncel olaylarla bağlantılı ve elbette 3 Kim’i de metheden propaganda araçları.
https://brightside.me/wonder-curiosities/15-bans-and-restrictions-you-can-only-find-in-north-korea-386960/

Yazar: perizathoca

1 thought on “Sadece Kuzey Kore’de Görebileceğiniz 15 Yasak

    onurhoca

    (Ekim 24, 2017 - 5:52 am)

    Valla yaşıyoz buralarda be:;)) hade:)) Allah kolaylık versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir