Size Başarıyı İlham Edecek 15 Film

Size Başarıyı İlham Edecek 15 Film

Hepimiz bizi olumlu yönde etkilemiş en az bir film izlemişizdir.  Nasıl da filmi izledikten sonra farklı bir insan oluveriyoruz. Hakikaten son zamanlarda vizyonda olan filmlerin çoğu bu şekilde ilham verici ve olumlu etkiler bırakıcı türden filmler. Filmler bizim hayallerimizin gerçekte yansımasını gösteriyor ve bir  şekilde bize ilham verip motive ediyor. Hatta filmlerin  karar vermemizde bile oldukça büyük etkisi var. Ne kadar şanslıyız ki tüm zamanların en iyi senaristleri ve yönetmenlerine denk geldik. Woody Allen ve James Cameron mesela. Bu özel kişiler seyircilerine muhteşem bir yönetmenlik ve sinematografi ile ulaşmayı çok iyi beceriyor. Her film bir ders içeriyor ve hayatımızı duygusal ve zihinsel  olarak etkiliyor.

Biz de başarıya götürecek ilham verici filmleri sizin için derledik.

15- Dövüş Kulübü (Fight Club)

“Senin kim olduğunu söyleyen işin değil, bankada ne kadar paran olduğu değil, sürdüğün araba değil, cüzdanının içindekiler değil, o askeri üniforman değil. Sen dünyanın durmadan dans eden ve şarkı söyleyen bir pisliğinden başka bir şey değilsin.”- Tyler Durden

Başarılı olmak için izlemeniz gereken bir film Dövüş Kulübü. Bu filmin içinde ders alınacak o kadar çok şey var ki; en önemlisi duygusal parçalanmalar ve ne kadar da maddeci hale geldiğimiz. Bu filmde bize öğretilen kendimizi hapsettiğimiz şu modern,  hızlı ve maddi dünyadan nasıl ve neden kendimizi kurtarmamız gerektiği.  Bize özgür olmayı öğretirken film bir yandan da nasıl ölüme hazır olunacağını ve ölümü nasıl paylaşacağımızı gösteriyor. Bu değerli dersleri alana kadar filmi tekrar ve tekrar izlemelisiniz.

14-Sır (Secret)

“ Dünyanın sorunlarına odaklanmak yerine dikkatinizi ve enerjinizi sevgiye, güvene, refaha, eğitime ve barışa harcayın” -Sır

Sır bir kitaptan esinlenen film, konusu Çekim Kanunu. Bir çoğumuz nasıl çalıştığını anlamasak da,  film hayatın olumlu yanını ve bizim onu nasıl gördüğümüzü çok güzel tasvir ediyor. Hayata bakış açınızı değiştirmeyi hedefliyor ki,  siz bu şekilde daha iyi bir yaşam sürün ve daha verimli bir geleceğiniz olsun.

13- Sosyal Ağ (Social Network)

“ İnsanoğlu çiftlikte yaşadı, sonra şehirlerde yaşadı şimdi ise internette yaşayacak.”– Sosyal Ağ

Hepimiz dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kim tarafından kurulduğunu biliyoruz, Mark Zuckerberg ve film de onun bu başarısı üzerine kurgulanmış Sosyal Ağ. Film izleyen herkese başarı elde etme konusunda ilham kaynağı oluyor. Ayrıca insan olmanın eksik yanları, arkadaşını sırtından bıçaklamak ve ortaya çıkarılan işlerin resmi boyutları da filmde gözler önüne seriliyor.

12-Pumping Iron

“ Her zaman güçlü insanları, diktatörleri ve bunun gibi şeyleri hayal ederdim. Yıllarca unutulmayan insanlardan çok etkilendim hele İsa gibi binlerce yıl unutulmayanlardan.”-Pumping Iron

Film fitness hayranlarını hedef almıyor. Film kendine inanan ve kendini ispatlayanlarla ilgili. Bu belgeselde Arnold Schwarzeneger  kendi klasik kişiliğiyle ve pozitif kafa yapısıyla sizin ağzınızı açık bırakıyor ve daha iyi bir insan olmak ve gittiğiniz her yere pozitif enerjinizi yaymanız için size ilham veriyor.

11- Bay Evet (Yes Man)

“ EVET! Bir milyon kere söyleyin. Sonra bir milyon kere daha söyleyin. Ve iki milyon kere söylediğiniz kelime…” -Bay Evet

Komik adam Jim Carry’nin oynadığı Carl Allen karakteri enerjik ve hayat doludur. Bay Evet bir komedi filmi ve sizin hayatta yaptığınız tercihleri yeniden düşünmenize yol açan bir film.  Başrol karakterinin  hayatta her şeye evet demesine yol açan güçlü bir seminer sizi evet demeniz gereken fırsatlar hakkında uzun uzun düşünmeye itiyor.

10- Sınır Yok ( Limitless)

“ Kafam güzel değildi. Tuhaf da değildim. Açık ve net neye ihtiyacım olduğunu biliyordum ve nasıl yapacağımı da”-Sınır  Yok

Bradley Cooper ‘ın canlandırdığı, işlerini durmadan erteleyen bir yazar var, hayatı bir hap içmesinden sonra değişiyor. Hap işini bir kenara bırakın bu film sizi güçlendirecek ve hayatınızdaki olayların kontrolünü elinize almanız için size ilham verecek. Doğru olduğunuzu düşündüğünüz şey için dik durmanızı ve yaptıklarınızın sorumluluğunu almanızı sağlayacak.

9- Para Avcısı ( The Wolf of Wall Street)

“ Sana bir şey diyeyim mi? Fakirlikte asalet yoktur. Fakir oldum  ve zengin oldum. Ben her kahrolası zamanda hep zengin olmayı seçtim.”– Para Avcısı

Gerçek bir hikayeye dayanıyor film, Wall Street’in kurdu olmuş Jordan Belfort. Bu film hayatta paranın neleri alıp neleri alamayacağını fark etmenizi sağlıyor. Leonardo Di caprio hayatta büyük şeyler yapmak isteyen hayranlarını çok başarılı bir şekilde etkiliyor oyunculuğuyla. Wall Street kurdu hakkında yapılmış en güzel filmlerden biri ve hayatınızı ve kararlarınızı yeniden değerlendirmenizi sağlayacak.

8- Kelimeler (The Words)

“ Bazı zamanlar hayat ve kurgu arasında seçim yapmak zorunda kalırsınız. Bu ikisi birbirine çok yakındır ama asla birbirlerine değmezler” Kelimeler

Bradley Cooper dan bir başka muhteşem performans, mücadele içinde bir yazar. Film başarıyı yakalamanın hayatta neden zor olduğunu ve bizim nasıl da kolayca pes edip tekrar denemediğimizi anlatıyor. Bu film inandıklarınızla savaşmak için mücadele etme konusunda size ilham veriyor ve işinizle asla yetinmemenizi öğütlüyor.

7- Umudunu Kaybetme- The Pursuit of Happiness

“ Hey! Kimsenin sana bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme. Hatta ben bile. Tamam mı? Bir hayalin var. Bunu korumalısın. İnsanlar bir şey yapamadıkları zaman sana da yapamazsın derler. Eğer bir şey istiyorsan git ve yap Period” -Umudunu Kaybetme

Bu film sizi gözyaşları içinde bırakıyor ve hayatın hem kendisinin hem de verdiklerinin ne kadar güzel olduğunu fark etmenizi sağlıyor. Chris Gardener  çok hevesli bir satıcıdır ve kendisi ve oğlu, Jaden Smith, için para kazanıp ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Film bir insanın hayaline ulaşırken karşılaştığı zorlukları ve mali problemleri önümüze seriyor. Will Smith’in canlandırdığı karakter gerçek güç ve azimle hayatını daha iyi hale getiriyor ve hiçbir olumsuzluğun onu yolundan çevirmesine izin vermiyor.

6- Can Dostum-Good Will Hunting

“ Oliver Twist okuduğum için hayatının ne kadar zor olduğu, nasıl hissettiğin ve kim olduğunla ilgili önemli şeyleri biliyorum sanıyorsun. Bu kitap seni mi anlatıyor.? Kişisel olarak hiç umurumda değil, neden biliyor musun? Senden bir şey öğrenemem, aptalca kitaplar okuyamam. Ne zaman ki sen kim olduğunla ilgili benimle konuşmak istersin, işte o zaman , o büyüye kapılır ve olaya dahil olurum. Ama sen bunu istemezsin. Ne söyleyeceğinden korkarsın, kendi adımından şef..”– Can Dostum

Can dostum kendi beceri ve yeteneklerine inanıp onlar üstünde çalışma ihtiyacında olan, kendini tanıyamamış dâhiler için bir film. Bu filmde hepimizin rahatlıkla kendimizde yansımasını bulacağımız birçok harika konuşmaya şahit olacaksınız.

5- Gece Vurgunu- Nightcrawler

“İyi şeyler eşşek gibi çalışanlara gelir”– Gece Vurgunu

Gece vurgunu,  bir gelecek hayali olan kişilere hitap eden bir film. Kendinize güveninizi geliştiriyor ve size bir kere kafanıza koydunuz mu her şeyi güçlü bir azim ve güdü ile yapabileceğinizi öğretiyor. Pozitif duygulara ve pozitif kişilere odaklanarak hayatınız güzelleştirebilirsiniz.

4-Silikon Vadi Korsanları-Pirates of Silicon Valley

“ Başarı bir tehlikedir; akıllı insanları kaybetmeyecekleri konusunda aldatır.” -Silikon Vadi Korsanları

Silikon vadi korsanları, Microsoft’un Bill Gates ‘i ve Apple’ın Steve Jobs’ının başarıları hakkında bir başka şaheser film.  Film başarıdan sonra yaşananları ve başarının nasıl dostları rakiplere dönüştürdüğünü gösteriyor. Hayatta olmazsa olmazlarımız , sevgi , aile ve arkadaşların önemini bir kez daha bizlere hatırlatıyor.

3- Esaretin Bedeli-The Shawshank Redemption

“  Galiba  hayat basit bir seçimle karşımıza çıkıyor; ya yaşayarak meşgul ol ya da ölerek”– Esaretin Bedeli

Tüm zamanlar içinde en göze çarpan filmlerden bir tanesi olan  , Esaretin Bedeli aynı özelliklere sahip iki mahkumun birbirlerinin dostluğunda buldukları teselliyi anlatıyor. İkisi de özgür bir yaşam için güçlü hedeflere sahiptir. Film bize kararlılık ve ısrarla hayatta istediğimiz her şeyi elde edebileceğimizi öğretiyor.

2- Forrest Gump

“ Annem der ki hayat bir çikolata kutusu gibidir, karşına ne çıkacağını asla bilemezsin” – Forrest Gump

Bu muhteşem film bize küçük bir kasabadaki basit bir adamın sadece anını yaşayarak nasıl büyük hayaller kurup hayatını değiştirebileceğini ders niteliğinde anlatıyor. Bu film aynı zamanda Alibaba grubun kurucusu  Çinli milyarder Jack Ma’ya da ilham kaynağı olmuş.

1-Kazanma Sanatı-Moneyball

“ Düşmanın hata yapıyorsa sakın araya girme” -Kazanma Sanatı

Bu film takım çalışmasına ve her hareket için doğru kişiyi seçmeye odaklanmış bir konuya sahip. Az yada hiç olmayan bir parayla kendi işini kurmayı uman ve kendine güven duyma ihtiyacında olan girişimcilere büyük bir örnek

 

 

Yazar: perizathoca

1 thought on “Size Başarıyı İlham Edecek 15 Film

    onurhoca

    (Ekim 2, 2017 - 11:08 pm)

    Sıkı bir film izleyici olmamamla beraber bu filmlerden 3-4 tanesini izledim. Fakat diğerlerinide izleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir