Teknoloji ile ilgili fütürist (futurist) tahminler

[cs_content][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text]Fütüristler (futurists) bize gelecekte teknolojinin seyrini söyleyen ve bilimin geleceği hakkında, bize yakın ve işimizi kolaylaştıracak şeyler hakkında bilgi veren kimselerdir.

Bir yerden bir yere ışınlanma yöntemiyle gidip gelmek önümüzdeki on yıllarda olacak işlerdendir.

Bir başka buluş ise önümüzdeki yıllarda artık klavye kullanmayacak olmamız. Bunun yerine bilgisayarların dokunmatik fare ekranları ve sesimizi kullanacağız. Evet yanlış duymadınız. Bilgisayarlarla artık konuşarak anlaşacağız. Fakat bu ses tanıma sistemlerinin ve yapay zekada hayli gelişme gerektirmekte. BUna bir beş yıl verebiliriz.

Aslında bende kendimi bir fütürist olarak görmekteyim. Örneğin herşeyin ilkine döneceği felsefesine dayanarak; daha 2003’te henüz youtube varlık olarak ortada yokken (2005’te youtube ortaya çıktı) ben onun varlığını ve 14,15 yıl sonra ne gibi bir işleve sahip olacağını tahmin etmiştim. Örneğin şimdi youtube, TV kanallarımızın yerini almaya başladı. Video film, müzik, belgesel v.d. herşeyi kolaylıkla bulabileceğimiz, belkide 1000 lerce TV kanalının tek bir uydudan seyredilişi gibi değil, fakat milyonlarca youtube kanalı sayesinde, üstelik belli yayın hakları çevresinde. İsterseniz gülün fakat ben bunu tahmin etmiştim:)) Benim o zaman ki tahminim tüm kanalların, tıpkı google bize aradığımızı nasıl bulduruyorsa, biz istediğimiz kanalı ve programı arama motoru sayesinde bulacağımızdı. Fakat, herşeyin ilkine dönmesiyle ne gibi bir ilgi bulunur derseniz, isterseniz yeni fütürist fikirlerimle onuda anlatayım. Örneğin ilk başta TV vardı. En azından çoğu insanın hayatında. Bilgisayar ve internet teknolojisi askeri ihtiyaçlarda ne durumdaydı belki tartışılabilir fakat o ikinci olarak girdi. Şimdi bir önceki tahmin (ki bu artık tahminden çok öte) klavyenin kaybolması ve ışınlanma teknolojisi. Bunlar bizim çoğu zaman aklımıza gelen fakat nasıl olacağı meraklarımızı uyandıran TV deki insanları görebiliyoruz, fakat ilk safhada onlar bizi göremiyordu. Biz öylesi bir dünyaya (şu anda ışınlanma fakat başka bir gelecekte sizce ne?) içine girebileceğiz ve içindekileri davet edebileceğiz. Youtube tahminim doğru çıktığına göre diğerleride baya akla yatkın.[/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][x_author title=”Yazar Hakkında” author_id=””][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][x_share title=”Paylaşın” share_title=”” facebook=”true” twitter=”true” google_plus=”true” linkedin=”true” pinterest=”true” reddit=”true” email=”false” email_subject=”Hey, thought you might enjoy this! Check it out when you have a chance:”][/cs_column][/cs_row][/cs_section][/cs_content]

Yazar: onurhoca

idealist bir dil öğretmeni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir